MUDr. Eva Křečková
Praktický lékař pro dospělé

Ordinace přestěhována do nových prostor:
Dobrovského 28 (roh Ovenecké a Dobrovského, zelený dům).
Praktický lékař pro dospělé
Dobrovského 28
170 00 Praha 7
  Tel.: 233 373 645

ordinace@pragmed.cz
V případě, že se nám nedovoláte napište e-mail.
Ordinační doba

Bolesti zad
Věděli jste?
Bolesti zad
Aspoň jednou za život trpí bolestmi zad až čtyři lidé z pěti. Čím dál častěji se navíc vyskytují bolesti zad u dětí. Takto vysoký výskyt a nárůst tohoto onemocnění je podmíněn především nevhodným životním stylem. Jednostranná zátěž, nedostatek pohybu, nadváha, špatná poloha při sezení, apod. Všechny tyto příčiny vedou k oslabení páteřních svalů, špatnému zakřivení páteře a tedy i k bolestivosti.

Bolesti zad patří k nejčastějším příčinám pracovní neschopnosti. Vyskytují se častěji než bolesti hlavy. Stejně jako bolesti hlavy mohou se i bolesti zad objevit náhle (akutně), nebo trvají dlouhodobě (chronicky).

Co bolí?

Páteř slouží k pohybu i jako ochranná schránka pro míchu. Skládá se z kostěné a vazivové části (obratle a meziobratlové ploténky) a dále z měkkých částí (svalového korzetu a nervů). Nervy vystupují z páteřního kanálu. Všechny tyto struktury mohou způsobit bolest.

Úraz působí nejčastěji bolestivé pohmoždění a natažení svalů. Může dojít ale i ke zlomení obratle nebo tzv. výhřezu meziobratlové ploténky (ústřel, lumbago). Pokud vede takový úraz ke zúžení páteřního kanálu a utlačení míchy nebo míšního nervu, může dojít k vážným zdravotním komplikacím (ochrnutí, poruchy vyprazdňování, atd.).

Zánět postihuje především vazivové a kostěné struktury. Jako i v jiných částech našeho těla i tady vyvolává bolestivost a tím i omezení hybnosti páteře. Bolestmi zad se projeví osteoporóza (řídnutí kostí při nedostatku vápníku) a degenerativní změny (výrůstky na páteři).

Co je nebezpečné?

Jak poznáte, že jde jen o banální bolesti, které co nevidět přejdou, a kdy už je vhodné navštívit lékaře? Varovnými příznaky ukazujícími na jiné závažné onemocnění je například výskyt bolestí v klidu a v noci (může ukazovat na zánětlivé nebo nádorové onemocnění).

Bolesti zad spojené s bolestmi břicha nebo hrudníku mohou ukazovat na postižení životně důležitých orgánů. Podcenit byste neměli ani bolesti spojené s poruchami hybnosti a citlivosti zejména v dolních končetinách. Mohlo by se jednat o útlak míšního nervu. Bolesti zad při zvýšené teplotě mohou být příznakem vážného zánětlivého onemocnění.

Jak si pomoci?

Pro zklidnění náhlých bolestí je vhodný zejména klid, úlevová poloha na lůžku a aplikace suchého tepla. Dlouhodobé užívání léků proti bolesti se nedoporučuje. Léčba bolesti neřeší podstatu onemocnění. Navíc každé užívání léků je spojeno s výskytem nežádoucích účinků. Pokud se kromě bolesti vyskytne i jiný varovný příznak (viz výše) je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.

Léčba bolestí zad je často svízelná a dlouhodobá. Jako u jiných civilizačních nemocí je i zde nejrozumnějším přístupem prevence. Tedy předcházejte vzniku bolestí. Dostatek fyzické aktivity, vhodná zátěž na páteř při práci. Ani se sportem se to ovšem nesmí přehánět. Neúměrná nevyvážená zátěž na páteř může vést jen k dalšímu prohlubování obtíží.

Velký význam mají i takové zdánlivé drobnosti jako je tvar židle, výška pracovního stolu, pevnost a tvar matrace, atd. Existují specializované prodejny zaměřené na prodej ergonomicky vhodného nábytku. Pokud si nejste s volbou jisti můžete výběr konzultovat s rehabilitačním pracovníkem nebo ergoterapeutem v každé větší nemocnici nebo rehabilitačním ústavu.

Jak se bolesti zad léčí?

U akutních (náhle vzniklých) bolestí bez dalších varovných příznaků je důležitá úlevová poloha na lůžku, aplikace suchého tepla na bolestivé místo a tišení bolestí pomocí léku. Ty mohou být podávány ve formě tablet, injekčně do žíly nebo přímo do bolestivého místa nebo v infuzi („kapačce“). Po odeznění bolestí následuje rehabilitační léčba - jednoduchá cvičení na posílení svalového korzetu, cviky ve vodě, plavání.

Léčba dlouhodobých (chronických) bolestí závisí na příčině obtíží. Zahrnuje širokou skupinu od jednoduchých cviků přes nejrůznější podpůrné protetické pomůcky až po náročné neurochirurgické výkony (odstranění meziobratlové ploténky, kostních výrůstků, atd.).

Kam k lékaři?

Kdo bolesti zad léčí? Léčba bolestí zad spadá do péče mnoha odborníků. Nekomplikované případy řeší většinou praktický lékař ve spolupráci s rehabilitačním pracovníkem a ortopedem. Při vážnějších onemocněních spojených s postižením míšních nervů nebo výrazně narušujících dynamiku páteře se do léčby zapojuje i neurolog.

Cvičit, ale jak?

Volba vhodných cviků závisí na rozsahu a lokalizaci postiženého místa. Cviky jsou sestavovány zpravidla individuálně a ve spolupráci s rehabilitačním pracovníkem. Vhodné bývají zejména cviky ve vodě a plavání. Vztlak vody umožňuje příznivé odlehčení jednostranné zátěže působící na páteř po většinu dne. Umožní tak snadné uvolnění a protažení ztuhlých páteřních svalů.

Bolest zad patří k nejčastějším příčinám pracovní neschopnosti. Její výskyt v civilizovaných zemích neustále narůstá. Na vině je především špatný životní styl. Existuje mnoho účinných léků proti bolesti. Nejúčinnějším a nejspolehlivějším přístupem v boji proti bolestem zad je ale stále pouze snaha tomuto onemocnění předejít.


Chcete vidět, co Vás čeká?
Poodhalíme Vám roušku medicínského tajemství. V naší fotogalerii můžete vidět vše od našeho vybavení přes Vaše vyšetření až po léčbu Vašeho problému.