MUDr. Eva Křečková
Praktický lékař pro dospělé

Ordinace přestěhována do nových prostor:
Dobrovského 28 (roh Ovenecké a Dobrovského, zelený dům).
Praktický lékař pro dospělé
Dobrovského 28
170 00 Praha 7
  Tel.: 233 373 645

ordinace@pragmed.cz
V případě, že se nám nedovoláte napište e-mail.
Ordinační doba

Infekce močových cest
Věděli jste?
Infekce močových cest
Častější než se zdá

„Neseď na zemi, ať si nenachladíš měchýř,“ napomínají matky své dcery. Mají tím na mysli právě riziko zánětu močových cest. I přes dbaní těchto rad však většina žen aspoň jednou v životě toto onemocnění prodělá.

Infekce močových cest může probíhat od banálního, nenápadného zánětu, kterého si v podstatě ani nevšimnete, až po nebezpečné hnisání ohrožující Vaše ledviny. Infekce močových cest patří k nejčastějším důvodům, pro které Vám praktický lékař nasadí antibiotika.

Co je příčinou

Příčinou infekce je přítomnost škodlivých bakterií v močových cestách. Nejčastěji bakterie do močových cest pronikají proti proudu moče – močovou trubicí do močového měchýře. Pokud není močový měchýř dostatečně proplachován pravidelným příjmem tekutin, bakterie se v měchýři rychle pomnoží. Odtud je již jen krůček k vážnému zánětu ledvin.

V 80 % případů je příčinou močové infekce bakterií Escherichia coli. Tato bakterie je normální součástí naší stolice. Většinou s ní žijeme ve vzájemné shodě. Ona brání naše střevo před pomnožením nebezpečných bakterií, my jí poskytujeme dostatek potravy a vhodné životní prostředí.

Přes přísné dodržování hygienických opatření může občas dojít k vycestování bakterie z konečníku přes hráz do močové trubice a tudy dále do močového měchýře. Pokud se bakterie v močovém měchýři dále namnoží, může způsobit zánět močových cest.

Moč je za normálních okolností čirá a sterilní – tj. prostá jakýchkoliv bakterií. Pokud se v moči bakterie objeví, nemusí to být ještě spojeno s problémy. Vše záleží na agresivitě, počtu bakterií a naší odolnosti vůči dané infekci.

Jak se infekce projevuje

Infekce se projevuje typickými příznaky. Z počátku pociťujete nepříjemné pocity při močení. Pálení, řezání – zvláště při domočování. Někdy se může vyskytnout i lehké začervenání moče. Je to způsobeno přítomností malého množství krve. Ta se do moče dostává podrážděnou a překrvenou sliznicí močového měchýře.

Infekce může být provázena zvýšenou teplotou a bolestmi na sponou stydké kosti, tj. v oblasti močového měchýře. Pokud se infekce rozšíří dále cestou močovodu do ledvin, přidá se bolest v bedrech a teplota vzroste. Tento stav je již vážným ohrožením našeho zdraví a vyžaduje často léčbu za pobytu v nemocnici.

První pomoc

Nepříjemné pocity při močení spojené s infekcí močových cest mohou často ustoupit již po samotné úpravě pitného režimu. Pokud však obtíže trvají déle než dva dny nebo se dokonce zesilují, je vhodné navštívit praktického lékaře.

Nikdy byste si neměl ordinovat antibiotika sami. Před nasazením antibiotik je nutné vyšetřit moč a samotnou léčbu pak přesně dávkovat. Důležitá je dávka, délka podávání léku a opakovaná odborná kontrola. Laický přístup nemůže většinou tyto podmínky dostatečně kvalifikovaně splnit.

Pokud se objeví bolesti v bedrech, vysoké teploty nebo krev moči je nutné navštívit lékaře co nejdříve. Včasné podání vhodných léků může předejít mnoha závažným komplikacím.

Léčba infekce

Infekce močových cest může být zjištěna při potížích, bývá však i docela náhodným nálezem Často je prokázána při vyšetřování jiného základního onemocnění nebo při pravidelných lékařských prohlídkách. Bakterie v moči nejsou normálním nálezem, pokud však nepůsobí žádné obtíže a Vy nepatříte do některé z rizikových skupin (těhotná, cukrovkář, atd.), nebývá léčba nutná.

Pokud přijdete k lékaři s problémy při močení, budete muset podstoupit několik základních vyšetření. Lékař se Vás nejprve podrobně vyptá na průběh, trvání a charakter Vašich obtíží. Pokud vysloví podezření na zánět močových cest, provede jednoduché vyšetření moče. Z moče je možné získat mnoho důležitých informací – zda jsou přítomny bakterie, je-li přítomen zánět, kolik bakterií v moči je a který lék na ně nejlépe zapůsobí.

Průkazu konkrétní bakterie a její citlivosti na antibiotika trvá většinou několik dnů. Léčbu je však třeba zahájit okamžitě. Lékař proto většinou nasazuje antibiotikum tzv. naslepo, tj. proti nejpravděpodobnějšímu původci infekce. Pokud není léčba účinná, může antibiotika po dvou až třech dnech změnit již cíleně podle konkrétních výsledků mikrobiologického rozboru moče. Pokud je podezření na postižení Vašich ledvin – bolesti v bedrech, vysoké teploty, dřívější onemocnění ledvin – provede lékař další nezbytná vyšetření. Správnou funkci Vašich ledvin je možné orientačně zjistit již vyšetřením krve. Ultrazvukové vyšetření umožní prohlédnout ledviny, část močovodů a močový měchýř.

Vylučovací funkci ledvin je možné ozřejmit pomocí tzv. vylučovací urografie nebo dynamické scintigrafie. V prvním případě je sledováno vylučování nitrožilně podané kontrastní látky ledvinami na rentgenových snímcích. V druhém případě je do krve podáno nepatrné množství radioaktivní látky, která se přednostně vychytává a vylučuje ledvinami. Z rozmístění látky v těle je pak možné usuzovat na míru postižení struktury i funkce ledviny.

Jaké mohou nastat komplikace

Pokud infekce vystoupá z močového měchýře cestou močovodů až do ledvin, může dojít k jejich zanícení. Zánět ledvin je nebezpečný zejména u dětí, těhotných a starších osob, kde hrozí zvýšené riziko selhání funkce postižené ledviny. Ledvina tak může být trvale poškozena a oslabena.

Co zvládnete sami

Dostatečný příjem tekutin. Pravidelný pitný režim je základem v prevenci i léčbě každého infekčního onemocnění močových cest. Zvýšený příjem tekutin je nutný především v letním období, při větší námaze a dalších situacích spojených s nadměrným pocením.

Komu hrozí riziko infekce
Riziko vzniku infekce močových cest je obecně zvýšeno u všech žen a především u těhotných. Muži mají výhodu v delší močové trubici.

K přenosu infekce dochází zejména při rizikovém sexuálním chování. Časté střídaní sexuálních partnerů při nechráněném pohlavním styku, nedostatečné hygiena, anální sex – to vše zvyšuje rizika infekce močových cest i sexuálně přenosných chorob.

Riziku infekce močových cest jsme vystaveni i v nemocničním prostředí. Vznik infekce v nemocničním prostředí je způsoben nejčastěji zavedením tzv. permanentního močového katetru neboli cévky. Pokud je katetr zaveden delší dobu, je vznik infekce močových cest prakticky jistý. K infekci dochází většinou je-li katetr zaveden více než týden.

Další riziko představují vrozené vývojové vady močového měchýře. Děti, které tropí tzv. pyeloureterálním refluxem, tj. zpětným návratem moči do močového měchýře, mohou trpět častějšími záněty ledvin. Léčba by měla být vedena na odborném urologickém pracovišti. Někdy se sice porucha upraví spontánně, jindy je však k záchraně ledviny provést i operační korekci vady.


Chcete vidět, co Vás čeká?
Poodhalíme Vám roušku medicínského tajemství. V naší fotogalerii můžete vidět vše od našeho vybavení přes Vaše vyšetření až po léčbu Vašeho problému.